لطفا منتظر بمانید....

ورود با حساب کاربری

عضویت در مرکز آموزش علمی کاربردی عتیق

چرا باید آموزش های مهارتی و تخصصی را گسترش دهیم؟

چرا باید آموزش های مهارتی و تخصصی را گسترش دهیم؟

چرا باید آموزش های مهارتی و تخصصی را گسترش دهیم؟

علی اصلانی عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می گوید: بیشتر دانش آموختگان به دلیل عدم گذراندن دوره‌های عملی و آموزشهای مهارتی، توان ورود به بازار کار را ندارند. او معتقد است این ضعف به عدم اتصال بنگاه های اقتصادی و مراکز دانشگاهی بر می‌گردد.

علی اصلانی با اشاره به آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار گفت: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دیپلم و زیر دیپلم در بیشتر استان ها ۶ تا ۷ درصد است، ولی در فارغ التحصیلان مدارک لیسانس و بالاتر به بیش از ۲۰ درصد رسیده است. امروز اکثر دانش آموختگان به دنبال شغل‌هایی هستند که با مدرک تحصیلی و دانشگاهی آنها مرتبط باشد، ولی بازار از وجود بعضی رشته‌ها اشباع شده یا اینکه فرد مهارت لازم برای ورود به آن شغل ها را ندارد.

اصلانی گفت: امروز بیشتر دانشجویان با مدارک بالا فارغ التحصیل شده‌اند ولی مهارت کار کردن ندارند. یک فوق لیسانس برق صنعتی با وجود داشتن مدرک دانشگاهی، به شکل عملی دوره لازم را ندیده که بخواهد وارد بازار کار شود و بخش بزرگی از این ضعف به عدم اتصال مراکز دانشگاهی با بنگاه های اقتصادی و عدم ارائه آموزش های مهارتی برمی‌گردد.

این مقام مسئول کارگری افزود: در فصل پنجم قانون کار موضوع مهارت آموزی نیروی کار مورد تاکید قرار گرفته تا نیروی کار قبل از ورود به محیط کار، مهارت لازم را برای انجام کار بیاموزد. مثلا یک جوشکار ابتدا آموزش عملی ببیند سپس در کارخانه مشغول کار شود.

دکتر قرنفلی معاون آموزش جهاد دانشگاهی نیز در پاسخ به این مشکل عنوان می کنند :

آموزش‌های تخصصی کوتاه‌ مدت، حرکتی راهبردی، جدی و موثر در توسعه کشور، در بخش صنعت و اجرا است. ما سه سطح آموزش عالی، آموزش علمی کاربردی و آموزش‌های تخصصی کوتاه ‌مدت داریم. به نظر می‌رسد که آموزش‌های کوتاه‌مدت هم در جهان هم در کشور ما جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است. امروزه در دنیا هنگامی که آموزش عالی به شکلی کمرنگ می‌شود در مقابل آن آموزش‌های تخصصی پررنگ تر شده و نقش مهمتری ایفا می‌کنند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه روند حرکت آموزش عالی در جهان دستخوش تغییرات جدی و مهمی است، گفت: در این میان آموزش‌های مهارتی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. زیرا آموزش عالی ما و آموزش عالی در سراسر جهان به سوی افزایش مهارت‌ها و قابلیت‌های حرکت می‌کند.به نحوی که شاهد تحولات سریع در حوزه علم و فناوری هستیم. این تحولات آموزش عالی را تحت تاثیر جدی قرار داده است.

دکتر قرنفلی در ادامه اظهار کرد: برنامه‌های آموزشی برنامه‌های تعیین‌شده‌ای هستند و تغییر در آنها مستلزم دقت زیادی است.از سوی دیگر فضای آموزش عالی و فضای دانشگاهی این انعطاف و سرعت بالا را ندارد که خود را با این تغییرات به سرعت هماهنگ کند. اگر به دو دهه قبل نگاه کنیم هنگامی که فردی فارغ‌التحصیل می‌شد تا مدت‌ها اندوخته علمی لازم را برای کار داشت  اما امروز اینطور نیست زیرا اطلاعات زود منسوخ شده و اطلاعات جدیدی جایگزین آن می‌شود. به این دلیل نظامات آموزش عالی امروزه نیازمند برنامه‌های تکمیلی و به‌روزکننده در کنار برنامه‌های آموزشی خود هستند و بدین ترتیب تفکر آموزش تخصصی در حال شکل گیری است.

تا چند سال آینده بیش از 5 میلیون نفر فارغ التحصیل بیکار خواهیم داشت

قرنفلی با اشاره به اینکه سالانه 800 هزار نفر به تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار اضافه می‌شود، گفت: پیش‌بینی شده است تا چند سال آینده بیش از پنج میلیون نفر فارغ‌التحصیل بیکار داشته باشیم. این در حالی است که بازار کار به شدت نیازمند نیروی کار متخصص است و ما در اینجا با دو مساله متناقض روبه‌رو هستیم زیرا نیروی فارغ‌التحصیل پس از پایان تحصیلات نمی‌تواند جذب بازار کار شود و توانایی‌های لازم برای ایفای نقش ندارد. در اینجا موضوع آموزش‌های تخصصی و مهارتی چاره کار و راه‌حل اساسی این امر است و ضرورت گسترش این آموزش اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.


اشتراک گذاری