لطفا منتظر بمانید....

ورود با حساب کاربری

عضویت در مرکز آموزش علمی کاربردی عتیق

وام مشاغل خانگی

وام مشاغل خانگی

وام مشاغل خانگی

وام خوداشتغالی پرداختی توسط بانک ها و موسسات مالی اعتباری چیست؟

وام های ویژه خوداشتغالی و مشاغل خانگی معمولاً وام هایی محسوب می شوند که نسبت به اینکه طرح شما چیست و از کدام بانک یا مؤسسه مالی و اعتباری اقدام می کنید در حدود 4 درصد است. دانشجویان، بانوان خانه دار، کارمندان، کارخانه داران، تولیدی ها، صنعتگران، افرادی که قصد راه اندازی شغل جدید دارند، افرادی که قصد توسعه شغل خود را دارند از جمله افراد واجد شرایط دریافت این نوع وام به شمار می روند.
"خوداشتغالی” یا “خویش ‌فرمایی” نوعی از اشتغال است که در آن فرد برای خود کار کرده و کارفرمای خویش می‌باشد.

همچنین از این نوع اشتغال به “اشتغال در مشاغل آزاد” نیز نام برده می ‌شود و دلیل این نامگذاری می ‌تواند آن باشد که فرد خود شاغل از سیطره‌ی استخدام کارفرما رها بوده و از آزادی عمل برخوردار می ‌باشد.

کسب‌ وکارهای خوداشتغالی عمدتاً در زمره‌ی کارگاه‌های کوچک قرار گرفته و در بخش صنعت، کارگاه‌های کوچک تولیدی غیرکشاورزی (صنایع نساجی، غذایی، شیمیایی، فلزی، چوبی، دستی و غیره) قابل ذکر می‌باشند.

نظارت دولت بر اکثر کسب ‌وکارهای خوداشتغالی از طریق صدور مجوزهای مختلف صورت می ‌گیرد.آگاهی از این مجوزها و قوانین مربوطه، برای راه‌اندازی و موفقیت یک کسب ‌وکار لازم می‌باشد. جهت اطلاع از ضوابط صدور مجوز برای مشاغل خانگی )شرایط عمومی واختصاصی ، مدارک مورد نیاز و مراحل صدور مجوز) به سایت وزارت کار و امور اجتماعی   به نشانی  (irimlsa.ir) قسمت مشاغل خانگی مراجعه شود.

هدف صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی از جمله مشاغل خانگی از اعطای تسهیلات خوداشتغالی “حمایت مالی از راه‌اندازی کسب ‌وکارهای کوچک" و یا به عبارت دیگر، افراد بیکاری که برای راه‌اندازی یک کسب ‌وکار یا آغاز یک فعالیت اقتصادی کوچک با مشکل مالی روبرو هستند و توان تأمین مالی کار را ندارند، می ‌توانند متقاضی تسهیلات صندوق باشند. این تسهیلات حالت حمایتی داشته و ممکن است نتواند کل هزینه‌های راه‌اندازی یک کارگاه خوداشتغالی را پوشش دهد. در مورد کارگاه‌های بزرگتر، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند به صورت اشتراکی دو یا سه‌ نفره مبادرت به ایجاد یک کارگاه بنمایند و به ‌ازای هر نفر یک وام دریافت کنند.

همچنین افراد واجد شرایطی که دارای یک ایده‌‌ی جدید کسب ‌وکار بوده یا اختراعی را به ثبت رسانیده‌اند، می ‌توانند برای پیاده ‌سازی ایده و طرح خود تقاضای تسهیلات بنمایند. در هر صورت، راه‌اندازی کارگاه مربوطه مهم‌ترین هدف برای صندوق بوده و تلاش بر آن است که تسهیلات در این راستا به مصرف برسد.

مهناز امامدادی، رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت کار در همین راستا گفت: بحث توانمند سازی افراد را در دستور کار داریم و اضافه کرد: این دوره ها به صورت فشرده و کوتاه مدت باشد. با این آموزش ها یک دریچه ای را برای متقاضیان رو به بازار باز می کنیم، منظور از آموزش‌، آموزش‌های کوتاه‌مدت است، اشخاصی که به ستاد مراجعه می‌کنند، مهارت‌هایی دارند و نیازمند آموزش‌های تکمیلی هستند (مانند آموزش‌های کارآفرینی، شناخت بازار، مسائل مالی و غیره) که با تکمیل مهارت‌های متقاضیان و آموزش آنها امکان موفقیت آنها در فاز اتصال به بازار بیشتر خواهد بود.

صندوق کارآفرینی امید به عنوان یک موسسه مالی و اعتباری فعال و اثربخش، کسب و کارهای خرد، روستا محور و خود اشتغالی را مورد حمایت مالی قرار می‌دهد و تسهیلات خود را با اولویت مشاغل خانگی مستقل، مشاغل پشتیبان، خوشه‌های کسب و کار و طرح‌های کارآفرینی اعطا می‌کند. یکی از برنامه‌های صندوق حمایت از کارآفرینان و فراهم کردن امکانات و بسترهای اشتغال برای جوانان جویای کار است و کارگاههای کوچک و خانگی نیز در این راستا قرار دارند.

شرايط لازم براي دريافت تسهيلات اشتغال شامل دو بخش عمومي و اختصاصي مي باشد :

الف- عمومي:

1.    تابعيت جمهوري اسلامي ايران
2.    دارا بودن کارت پايان خدمت نظام وظيفه يا معافيت دائم (براي آقايان)
3.    عدم استفاده قبلي از تسهيلات اشتغال صندوق کارآفرینی امید
4.    بيکار بودن يا اشتغال به صورت شاگردي/ کارگري در يک کسب و کار خوداشتغالي و در هر صورت نداشتن بيمه ي اشتغال
تبصره- در صورت داشتن بيمه کارفرمايي و اجباري بايد بيمه حذف و يا تبديل به بيمه خويش فرمايي گردد.
5.    داشتن مجوزهاي مورد نياز طرح از مراجع ذيصلاح.
6.    عدم اشتغال در دستگاههاي دولتي و عدم دريافت حقوق باز نشستگي و نيز عدم اشتغال در شرکتها و موسسات غير دولتي در زمان دريافت تسهيلات
7.    دارا بودن حداقل سن 18 و حداگثر 50 سال

ب- اختصاصي:

1.    عدم تناقض کسب و کار متقاضي با سبد کسب و کارهاي اعلام شده براي منطقه - استان، شهرستان، بخش، شهر يا روستا
2.    سکونت در محل اجراي طرح
3.    عدم اشتغال به تحصيل تمام وقت
4.    لزوم داشتن مدارک تحصيلي و مهارتي مرتبط با کسب و کار پيشنهادي از دانشگاهها و مراکز آموزشی دولتي و يا خصوصي مورد تاييد دولت و يا گواهي سابقه تجربي معتبر به تاييد کارفرما
5.    زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست.
6.    داشتن ايده براي شروع فعاليت
7.    داشتن توانايي مديريت براي اداره کسب و کار

سقف تسهيلات و نرخ کارمزد

•    حداکثر تسهيلات پرداختي به مشاغل خانگي تا مبلغ 50 ميليون ريال مي باشد.
•    مدت باز پرداخت تسهيلات اعطايي با احتساب دوره سازندگي و تنفس براي کليه طرحها اعماز: توليدي، خدماتي و خانگي حداکثر 5 سال تعيين مي گردد.
•    تسهيلات صندوق بسته به نوع کسب و کار به صورت ماهانه، فصلي (سه ماهه) و سالانه با اقساط برابر قابل تقسيط مي باشد.
•    دوره تنفس و سازندگي براي مشاغل خانگي حداکثر 3 ماه، مي باشد.
تبصره: دوره تنفس براي تقسيط فصلي حداکثر سه ماه و تسهيلات با دوره هاي تقسيط سالانه فاقد دوره ي تنفس است.
•    تسهيلات صندوق بصورت قرض الحسنه بوده و نرخ کارمزد آن 4 درصد است.

تضمينات

تضمينات مورد نياز براي تسهيلات به ازاي هر 50 ميليون ريال يک نفر ضامن کارمند رسمي داراي گواهي کسر حقوق و يا معادل آن مطابق دستور العمل صندوق

•    اخذ چک و سفته معادل 150 درصد تسهيلات اعطايي.

نظارت پس از پرداخت

نظارت عبارت است از پايش عملکرد دريافت کننده تسهيلات از نظر اجراي تعهدات مندرج در مدارک مرحله ي بررسي درخواست و قرارداد في ما بين(صندوق و فرد) در طول دوره ي قرارداد که در اشکال زيرانجام مي گيرد:
•    نظارت اوليه
•    نظارت ادواري
•    نظارت بصورت فصلي

منابع
Tasnimnews.com
Bina.ir
Karafariniomid.ir
Banki.ir
Honamloan.ir


اشتراک گذاری